„O Sole Mio” z Erasmusem+, przez słoneczną Italię

Z początkiem listopada (8.11),  grupa uczniów z Zetki: Marta, Ala, Marta, Magda, Bartek i Tomek wraz z nauczycielkami: Panią Dyrektor Małgorzatą Staniszewską, Panią Idą Węgrzynowską oraz Panią Alicją Grochowską udała się na wymianę szkolną, realizowaną  już po raz trzeci z projektu: „Żyjmy razem, a nie obok siebie”, programu Erasmus+.  Tym razem gościliśmy w słonecznej Italii. Pogoda dopisywała już od pierwszych chwil od lądowania w Neapolu, kiedy to przyszło nam  porzucił nasze kurtki, rękawice i włożyć słoneczne okulary, jak się później okazało różowe, pełne optymizmu.  
Pierwsze spotkanie obfitowało w gorące powitania naszych gospodarzy - Włochów, którzy na cały nasz pobyt przygotowali  liczne atrakcje : wizyta w Rzymie, light show w Salerno, zwiedzanie greckich świątyń  w Paestum.  Sami mieliśmy również okazje pozwiedzać Neapol ,  Sorrento oraz Pompeje.
Szczególnie ważne podczas naszego pobytu w Lioni były działania wolontariacie, podczas których spotkaliśmy się z uchodźcami z Afryki. W czasie rozmowy z nimi mogliśmy poznać ich doświadczenia, traumy, jakie przeżyli mimo młodego wieku.  Mieliśmy okazję uszyć kilkadziesiąt lalek dla UNICEF-u, które można zakupić na  stronie organizacji, która od lat stara się wspierać dzieci w Afryce. W Salerno oprócz zwiedzania,  przydzielono nam zadania projektowe. Wraz z naszymi włoskimi, tureckimi,  niemieckimi i łotewskimi kolegami przeprowadzaliśmy sondę uliczną dotyczącą charytatywności i pomocy dla uchodźców.
Nasza wizyta była czasem spotykania  dobrych i uśmiechniętych ludzi, którzy tak jak my, chcą nieść pomoc i zarażać entuzjazmem.  Podczas wyjazdu przekonaliśmy się że nie tylko Polska gościnnością stoi i zawarliśmy wiele nowych, wspaniałych  znajomości. Z Włoch do Polski przywieźliśmy same dobre wspomnienia i nadzieję, że  kiedyś jeszcze tam wrócimy J.
 
Alicja Wasilewska,
2 LO

Kontakt z nami

Sekretariat

adres e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
tel.  (71) 319-58-94; 
faks: (71) 319-58-94

Dyrektor Szkoły
mgr inż. Małgorzata Staniszewska

Chętnie odpowiemy na pytania

contact

 

 

Jesteśmy otwarci na sugestie

Wicedyrektor Szkoły
mgr Halina Wojciechowska 

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 35Kierownik Szkolenia Praktycznego
mgr Agnieszka Świerkowska-Gembara

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 34