"Let's live together..." - Razem na Łotwie!

19 kwietnia 2015r. rozpoczęła się pierwsza zagraniczna wymiana uczniów w ramach programu Erasmus+ , realizowanego w Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym w projekcie pn. „Żyjmy razem, a nie obok siebie”.

Sześć  uczennic:  Judyta Kowalska, Anastazja Sykała, Jessica Terech, Dagmara Witiak, Katarzyna Zięba, Katarzyna Zmarzła, dwie nauczycielki: Agnieszka Świerkowska-Gembara, Alicja Grochowska i jeden cel:  podróż na Łotwę.

W niedziele, z samego rana, grupa wyruszyła samolotem do Rygi. Na miejscu dziewczyny zostały przydzielone do swoich rodzin . Od poniedziałku do piątku (20.4.-24.4.) wszyscy uczestnicy projektu brali udział w zajęciach, które miały na celu integrację zespołów, pomoc potrzebującym (wykluczonym społecznie, bezdomnym, samotnym matkom). W związku z tym młodzież biorąca udział w projekcie, pochodząca z pięciu krajów (Włoch, Niemiec, Łotwy, Polski i Turcji), prowadziła działania wolontariackie, m.in. pomagała w odnawianiu ośrodków pomocy społecznej. Nie zabrakło też przyjemnej zabawy (bowling, dyskoteka, zdjęcia na tle klifów, wizyta w muzeum historii Łotwy).  

Polki zwiedzały piękną Rygę , poznawały kulturę i obyczaje Łotyszy oraz innych uczestników projektu.  Po zakończeniu programu zajęć na dany dzień, każdy miał czas wolny, który pozwolił na jeszcze lepsze poznanie się i zawiązanie przyjaźni.

 Projekt zorganizowany był ze środków funduszu Unii Europejskiej. W wymianie  wzięli udział uczniowie, którzy szczególnie zaangażowali się w akcje szkolne związane z wolontariatem  w bieżącym roku.

 W sobotę 25 kwietnia wymiana dobiegła końca. Pożegnanie nie obyło się bez łez, choć jak to w życiu smutek miesza się z radością. Przykro było opuszczać nowych znajomych, ale i czas było wracać w szkole mury. Nasi uczniowie mają jednak nadzieje  na ponowne spotkania podczas następnej wymiany.

See you soon!

 

Jessica Terech, Dagmara Witiak, Katarzyna Zięba

(2 LO)

Kontakt z nami

Sekretariat

adres e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
tel.  (71) 319-58-94; 
faks: (71) 319-58-94

Dyrektor Szkoły
mgr inż. Małgorzata Staniszewska

Chętnie odpowiemy na pytania

contact

 

 

Jesteśmy otwarci na sugestie

Wicedyrektor Szkoły
mgr Halina Wojciechowska 

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 35Kierownik Szkolenia Praktycznego
mgr Agnieszka Świerkowska-Gembara

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 34