Konkurs "Milczące lasy Azji"

     Ptaki w Azji Południowo-Wschodniej narażone są na wiele zagrożeń, zwłaszcza na utratę siedlisk i nielegalny handel dziką przyrodą. Indonezja jest  obszarem priorytetowym w zakresie ochrony środowiska w tej dziedzinie,  ponieważ  region ten znajduje się na pierwszym miejscu w Azji, a na drugim na świecie, pod względem największej liczby gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem . Handlarze otwarcie sprzedają nielegalnie pułapki i ptaki chronione bez ponoszenia konsekwencji.

    5 października 2018 r. uczniowie klasy 1a LO dolnobrzeskiej Zetki: Kinga Bieder, Maksymilian Tlatlik oraz uczennica kl. 1b LO  Julia Magoń  wzięli udział w konkursie wiedzy pt. „Milczące lasy Azji”, który odbył się  w Afrykarium  wrocławskiego ZOO. Jego celem  było promowanie wśród uczniów zagadnień związanych z kryzysem ptaków śpiewających Azji Południowo- Wschodniej, metodami zaradczymi, kształtowaniem prawidłowych postaw ekologicznych i rozwijanie zainteresowań tymi tematami. Konkurs jest elementem kampanii pt. „MILCZĄCE LASY-KAMPANIA NA RZECZ PTAKÓW ŚPIEWAJĄCYCH AZJI 2018/2019”, której inicjatorem jest EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).Przy okazji konkursu uczniowie mogli dowiedzieć się wiele na temat Azji Płd.-Wsch. zwiedzić Afrykarium wraz z  niedostępnymi na co dzień pomieszczeniami, mogli przyjrzeć się  pracy  ZOO i uczestniczyć w karmieniu kotików.

   Choć tematyka ptaków śpiewających Azji Południowo-Wschodniej wydaje się bardzo odległa , a Ty nie podróżujesz zbyt daleko, możesz wesprzeć ochronę rodzimych ptaków. Zainstaluj koło swojego domu karmnik dla ptaków, budkę lęgową ,zatrzymaj kota w domu i zachęć, by rodzina, znajomi i sąsiedzi postępowali podobnie, ponieważ wypuszczanie kotów bez opieki jest w znacznej mierze odpowiedzialne za ginięcie  gatunków ptaków mieszkających w Polsce. Popularne obróżki z dzwoneczkami zmniejszają liczbę kocich zdobyczy o ok. 30 proc. O wiele skuteczniejszą metodą są kolorowe kryzy, przypominające wyglądem gumki aksamitki.

                                                                               Joanna Urbańska

Kontakt z nami

Sekretariat

adres e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
tel.  (71) 319-58-94; 
faks: (71) 319-58-94

Dyrektor Szkoły
mgr inż. Małgorzata Staniszewska

Chętnie odpowiemy na pytania

contact

 

 

Jesteśmy otwarci na sugestie

Wicedyrektor Szkoły
mgr Halina Wojciechowska 

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 35Kierownik Szkolenia Praktycznego
mgr Agnieszka Świerkowska-Gembara

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 34